Niedziela św. Franciszka 2023

Już po raz szósty zapraszamy na obchody Niedzieli św. Franciszka, która w tym roku odbędzie się 8 października

Niedziela św. Franciszka to coroczne święto chrześcijańskiej ekologii integralnej odbywające się w pierwszą niedzielę po dniu liturgicznego wspomnienia św. Franciszka z Asyżu. W Polsce jest również zwieńczeniem ekumenicznego Czasu dla Stworzenia (ang. Season of Creation), czyli gorąco wspieranego przez Ojca Świętego miesiąca modlitw w intencji świata stworzonego. W tym dniu zwracamy uwagę całej wspólnoty wierzących na palące problemy ekologiczne i społeczne współczesnego świata.

Tegorocznej Niedzieli św. Franciszka (8 X 2023) będą towarzyszyć wyjątkowe okoliczności. Zaledwie 4 dni wcześniej, w Dzień św. Franciszka (4 X 2023) ukazać ma się nowa adhortacja papieża Franciszka – Laudate Deum, potocznie zwana drugą częścią Laudato si’. Aktualizować ma ona ekologiczno-społeczną tematykę poprzedniczki, przypominając o naszym – chrześcijan – obowiązku troski o bliźnich, szczególnie tych najsłabszych i najuboższych oraz o piękny świat, jaki w darze otrzymaliśmy od Boga.

W tym kontekście Niedziela św. Franciszka będzie świetną okazją, by poznawać i wcielać w życie przesłanie Laudato si’ i Laudate Deum, a także by zastanowić się co możemy z porządku ekologii integralnej wnieść do naszych wspólnot.

Zapraszamy do włączenia się w obchody Niedzieli św. Franciszka poprzez:

1. Modlitwę w intencji troski o naszą Ziemię oraz o owoce nowej adhortacji Laudate Deum – tekst modlitwy do pobrania 
2. Zorganizowanie stoiska przed kościołem, gdzie dystrybuowane będą materiały Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska – chętnych prosimy o zgłaszanie się po materiały poprzez maila: lsm.polska@livelaudatosi.org
3. Zorganizowanie w parafii pokazu filmu z udziałem papieża Franciszka pt. “List”, dotyczącego tematyki ekologii integralnej, który jest kluczem do zrozumienia nowej adhortacji Ojca Świętego – film z polskimi napisami do pobrania po rejestracji na stronie https://www.theletterfilm.org/pl/pokazy/

Gorąco zachęcamy do podjęcia tematyki ekologii integralnej w parafiach i zorganizowania spotkania, podczas którego uczestnicy zastanowią się nad tym jak wcielać w życie przesłanie encykliki w ramach swojej wspólnoty. Jest to zachęta do troski o parafię i o parafian, rozpoznanie potrzeb i wyjście naprzeciw problemom dotykającym w szczególności osoby najbardziej potrzebujące, którym brakuje wsparcia, środków do życia, a nieraz zwyczajnej bliskości i uwagi. Jest to również zaproszenie do poszerzenia naszego spojrzenia – na wspólnotę, którą jesteśmy jako rodzina ludzka, do zwrócenia uwagi na ubogich tego świata i ich dramaty. Wreszcie, jest to wezwanie do przyjrzenia się wielkiej „sieci życia”, jaką tworzymy z całym stworzeniem, którego przetrwanie jest dziś zagrożone przez palące kryzysy ekologiczne.

W razie jakichkolwiek pytań lub sugestii zapraszamy do kontaktu pod adresem: lsm.polska@livelaudatosi.org