BÓG DAJE ŻYCIE – SMOG JE ODBIERA.

Skorzystaj z dotacji, wymień kocioł i ociepl swój dom!

Rusza kampania społeczna w ramach programu “Powietrze i klimat = dobro wspólne”. Celem akcji jest dotarcie do jak największego grona osób z rzetelnymi informacji o publicznym programie Czyste Powietrze i możliwości otrzymania dofinansowania na wymianę starego pieca czy ocieplenie domu – działań, które przyczyniają się do polepszania jakości  powietrza, ochrony klimatu, a także oszczędności  w domowych budżetach. Szczególnie ważne jest, by informacje dotarły do osób, które do tej pory nie słyszały o programie Czyste Powietrze lub nie były pewne, czy mogą z niego skorzystać.

Skorzystaj z dotacji, wymień piec i ociepl swój dom

Polska od lat zajmuje pierwsze miejsca wśród krajów o najwyższym poziomie zanieczyszczenia powietrza w Europie. Rocznie ponad 40 tys. osób umiera w naszym kraju przedwcześnie z powodu fatalnej jakości powietrza i chorób tym powodowanych, m.in. astmy, POChP, zawału serca czy raka płuc. Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju jest tzw. niska emisja, czyli przede wszystkim zanieczyszczenia pochodzące ze spalania  węgla i drewna w gospodarstwach domowych, często w starych piecach i kotłach, niespełniających standardów emisyjnych. Sposobem na rozwiązanie tego problemu i polepszenie jakości powietrza, którym oddychamy, jest wymiana przestarzałych systemów grzewczych w naszych domach i ocieplenie budynków. W ramach programu „Czyste Powietrze” można otrzymać nawet do 135 000 złotych m.in. na ocieplenie dachu, ocieplenie ścian, wymianę pieca, zamontowanie paneli fotowoltaicznych czy nowych okien i drzwi.

Podaj informacje dalej

Współorganizatorem kampanii w ramach programu “Powietrze i klimat = dobro wspólne” z dotacji Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowego z funduszy EOG jest Polski Alarm Smogowy, zaś jej partnerem Przewodnik Katolicki. Dzięki ich wsparciu nasze materiały informacyjne trafią do ponad 1000 parafii w całej Polsce. Jednak, by jeszcze więcej osób mogło skorzystać z tych informacji potrzebne jest Twoje wsparcie! 

Jak Ty możesz się włączyć?

  • Angażując swoją parafię. Więcej informacji o konkretnych krokach znajdziesz na stronie programu Zielone Parafie 
  • Pobierając, drukując i wywieszając plakat z kluczowymi informacjami w miejscu ogłoszeń w swojej społeczności (plakat A3 do druku; plakat do Internetu). Możemy również przysłać Ci potrzebną ilość plakatów – w tym celu skontaktuj się z nami
  • Biorąc udział w webinarze i/lub zorganizuj wspólne oglądanie webinaru w swojej grupie/parafii/społeczności. W sobotę 18 marca 2023 roku o godzinie 11:00 odbędzie się bezpłatny webinar, dotyczący programu “Czyste Powietrze” i możliwości pozyskania dofinansowania. Spotkanie online poprowadzi Wojciech Szczypka, współinicjator akcji “Bóg daje życie – smog je odbiera” i Animator Laudato si’ zaangażowany w działania Polskiego Alarmu Smogowego w Gierałtowicach, który podpowie jak w praktyce skutecznie zapobiegać zanieczyszczeniom powietrza i udzieli odpowiedzi na pojawiające się pytania. Link z dostępem do webinaru zostanie umieszczony na stronie www.zieloneparafie.pl w aktualnościach.
  • udostępniając informacje o kampanii w swoich mediach społecznościowych (np. ten post)

Pozostań z nami w kontakcie! Daj znać o tym, co udało Ci się zdziałać, podziel się też przeciwnościami – wspólnie na pewno uda się je pokonać!