Paliwa kopalne a wojna. Jak budować pokój w Europie?

od wspólnoty węgla i stali Schumana do energii z OZE

Nasz międzynarodowy ruch serdecznie zaprasza na webinar poświęcony kwestii pokoju w Europie. Spotkanie będzie tłumaczone na język polski, a odbędzie się we wtorek 23.04.2024 o godzinie 19:30.

 Aby otrzymać link do spotkania należy się zarejestrować:

W okresie poprzedzającym wybory europejskie (6-9 czerwca), webinar ten pomoże Europejczykom zastanowić się nad ich udziałem w życiu obywatelskim i politycznym – jako chrześcijanie. Przybliżona zostanie postać Roberta Schumana, ojca założyciela Europy, czczonego przez Kościół Katolicki, który zaangażował się na rzecz pokoju po II wojnie światowej, tworząc Europejską Wspólnotę Węgla i Stali (prelegentem tej części będzie prof. Zbigniew Krysiak, polski dyrektor Instytutu Myśli Schumana).

Dziś Europa, podobnie jak reszta świata, jest w ogromnym stopniu uzależniona od paliw kopalnych, które są przyczyną zmian klimatycznych oraz źródłem licznych konfliktów i zależności geopolitycznych. W czasach, gdy wojna powraca na nasz kontynent, weźmiemy inwazję Rosji na Ukrainę jako przykład naszej zależności od gazu (prelegentką tej części będzie Svitlana Romanko, założycielka i dyrektorka ukraińskiej organizacji Razom We Stand, która wyrosła z kampanii #StandWithUkraine, mającej na celu zakończenie globalnej zależności od paliw kopalnych, która napędza machinę wojenną Putina).

Następnie przyjrzymy się, w jaki sposób Europa może budować pokój teraz i w przyszłości poprzez transformację ekologiczną i stopniowe odchodzenie od paliw kopalnych (prelegentem tej części będzie Luca Jahier, były przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego).

Po prelekcjach gości, będzie możliwość, żeby w gronie polskich uczestników webinaru porozmawiać na wyżej wymienione tematy i zastanowić się – co jako chrześcijanie możemy zdziałać.

Aby otrzymać link do spotkania należy się zarejestrować:

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Kurs Animatorów Laudato si'