Ruszają szkolenia dla przyszłych działaczy ekologicznych.

Do zdobycia środki na lokalne działania na rzecz klimatu i powietrza!

Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska wraz z Krakowskim Alarmem Smogowym zapraszają wszystkich zainteresowanych na cykl trzech darmowych szkoleń online pod tytułem “Powietrze i klimat – dobro wspólne”.

Uczestnicy będą mogli zdobyć

– rzetelną wiedzę przydatną do działania na rzecz powietrza i klimatu
umiejętności niezbędne do włączania w swoje działania innych
– informacje jak zdobyć środki finansowe na realizację swoich proekologicznych projektów

Udział w webinarach jest bezpłatny, ale konieczna jest wcześniejsza rejestracja.

Poniżej przedtsawiamy szczegółowe informacje dotyczące nadchodzących szkoleń.

Szkolenie 1 (24.05 19:00): #Co z tym klimatem? Co z tym powietrzem?

Cel: podczas pierwszego webinarium ekspert i doświadczony działacz Polskiego Alarmu Smogowego, Jakub Jędrak pomoże uporządkować wiedzę o zanieczyszczeniu powietrza i kryzysie klimatycznym.

Dowiemy się m.in.: Co ma wspólnego smog ze zmianą klimatu? Czy walcząc ze smogiem powstrzymamy zmiany klimatu? Dlaczego politycy pytani o klimat mówią o smogu? Jakie działania na rzecz klimatu i powietrza są możliwe i sensowne w Twojej najbliższej okolicy, parafii, gminie?

Szkolenie 2 (25.05 19:00): #Jak włączyć innych we wspólne działania?

Cel: wyposażenie ludzi chętnych do działania w zasoby potrzebne do wprowadzenia zmiany w swojej społeczności lokalnej – webinar poprowadzi Joanna Brzezińska, psycholog i coach, która w pracy koncentruje się na trudnościach związanych z lękami, niepokojami klimatycznymi, a także zaangażowaniem aktywistycznym.

Jak dzieją się zmiana? A raczej jak ludzie wprowadzają zmiany? Gdzieś to się zaczyna? Podczas szkolenia skupimy się na początku tej drogi – czego potrzeba by zacząć, kto może nam pomóc, jak radzić sobie z niechęcią otoczenia, co robić, gdy okazuje się, że sprawy nie idą po naszej myśli. Poza dawką ciekawej teorii o zmianach i inspirujących przykładów uczestniczki i uczestnicy będą mieli okazję  pracować nad zmianą w swoim środowisku.  Skorzystamy przy tym z… gier komputerowych! Zaprojektujemy zmianę tak, jakby była misją Lary Croft, Wiedźmina czy innego bohatera gier. 

Po warsztacie uczestnicy będą potrafili zidentyfikować swoje mocne strony i sprzymierzeńców, osoby przeciwne oraz przewidzieć potencjalne wyzwania w procesie wprowadzania zmian.

Szkolenie 3 (30.05 19:00) #Skąd wziąć pieniądze na działanie?

Cel: wyposażenie uczestniczek i uczestników w wiedzę na temat współ/finansowania proekologicznych działań infrastrukturalnych w swoim otoczeniu – webinar poprowadzi Krzysztof Smolnicki, prezes Fundacji Ekorozwoju, koncentrujący się w swojej pracy na wzmocnieniu roli pozarządowych organizacji ekologicznych, współpracy międzysektorowej oraz zwiększeniu wpływu społeczeństwa obywatelskiego na sensowne i zrównoważone wykorzystanie funduszy publicznych.

Dzięki pierwszemu i drugiemu szkoleniu uczestnikom i uczestniczkom będzie łatwiej zaplanować swoje działania w oparciu o rzetelną wiedzę. Jednak większość działań prędzej, czy później wymaga środków finansowych. Jakiej pomocy finansowej mogę się spodziewać po instytucjach publicznych czy, prywatnych?  W jaki sposób sam mogę zorganizować zbiórkę publiczną? Jak działa crowdfunding? Podczas szkolenia przyjrzymy się różnym możliwościom finansowania lokalnych działań skierowanych na ograniczanie skutków zmian klimatycznych oraz zapewnienie jakości powietrza. Rozważymy jakie działania są możliwe do zrealizowania w małej grupie, a jakie wymagają większych zasobów ludzkich i organizacyjnych.  Rozważymy jakie środki możemy pozyskać drogą crowdfunding i zbiórek publicznych. 

W końcu przedstawimy też możliwość finansowego wsparcia lokalnych działań w ramach prowadzonego przez ŚRKŚ i KAS projektu ‘Powietrze + klimat = dobro wspólne’. 

Serdecznie zapraszamy do dołączenia! Aby wziąć udział w szkoleniach, należy się zarejstrować.

Projekt realizowany jest w ramach dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, realizowanego z funduszy EOG.