Tydzień Laudato si’ 2024

„Ziarna nadziei”

Przed nami dziewiąta rocznica publikacji encykliki Laudato si’ Papieża Franciszka. Z tej okazji watykańska Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka wraz ze Światowym Ruchem Katolików na rzecz Środowiska zachęcają do udziału w Tygodniu Laudato si’.

Obchodzony w tym roku w dniach 19 – 26 maja ma być zachętą do poznawania i wcielania przesłania encykliki Laudato si’ w życie. Tegoroczne hasło „Ziarna nadziei” przypomina nam, że choć czasy, w których żyjemy naznaczone są głębokimi kryzysami, to jako chrześcijanie – pozostajemy ludźmi nadziei, co więcej możemy naszymi postawami i gestami tę nadzieję kultywować i dawać ją innym.

Dlatego w obliczu wciąż pogłębiającego się kryzysu ekologicznego, przyspieszającego ocieplenia klimatu, zanieczyszczenia środowiska, czy zaniku bioróżnorodności chcemy wydobyć na światło dzienne ludzi, którzy choć często niezauważeni – swoją pracą, postawą i gestami – zasiewają swoiste ziarna nadziei w tym świecie.

Papież Franciszek zauważa siłę takich działań. W “Laudato si’” pisze, że rzucają one w społeczeństwie “ziarno dobra, które zawsze owocuje, niezależnie od tego, co można naocznie stwierdzić. Zapoczątkowują one w łonie tej ziemi dobro, które ma zawsze tendencję do rozprzestrzeniania się, czasami niedostrzegalnie. Ponadto praktyka tych zachowań przywraca nam poczucie godności, prowadzi ku doskonalszej głębi egzystencjalnej, pozwala nam doświadczyć tego, że warto iść przez ten świat.” 

W adhortacji “Laudate Deum” przeczytamy ponadto, że wysiłki “by mniej zanieczyszczać, ograniczać ilość odpadów, mądrze konsumować, tworzą nową kulturę” i przyczyniają się do “poważnych procesów transformacji działających z głębi społeczeństwa.”

DOŁĄCZ DO NASZEJ AKCJI!

W ramach tegorocznego Tygodnia Laudato si’ Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska kieruje zaproszenie do każdej i każdego z nas: wydobądźmy na światło dzienne nasze dobre praktyki, mniejsze i większe gesty miłości, czy postawy, które praktykujemy, aby podejmować troskę o świat i ludzi wokół nas!

Zachęcamy do przesłania na nasz adres krótkich historii – swoich lub innych ludzi, których widzimy, podziwiamy, a którzy może pozostają takimi “niewidzialnymi ekologami”. Będziemy te historie i zdjęcia publikować w naszych mediach społecznościowych – by dawać dobry przykład i promować kulturę troski, by pokazywać że jest nas wielu i by przywracać nadzieję. Ponadto w intencji wszystkich bohaterów tych historii pomodlimy się na specjalnej Mszy Świętej z biskupem 31 maja.

Przykładem takiego “ziarna nadziei” jest mieszkaniec jednej z łódzkich kamienic – Pan Janek. Pan Janek wszędzie chodzi pieszo. Choć wciąż pracuje zawodowo zawsze ma czas, by dbać o wspólne śródmiejskie podwórko. Grabi liście, zamiata, sadzi rośliny. Założył kiedy partię „Czyń Dobro”, do której każdy może  dołączyć – nie trzeba legitymacji ani zebrań partyjnych, wystarczy czynić dobro. On na co dzień, w drobnych rzeczach jest właśnie takim dobro – czyńcą. Jego uśmiech i miłe słowo są bezcenne!

Chcemy usłyszeć więcej takich historii! Można je przesyłać (jeśli to możliwe wraz ze zdjęciami) na ten adres.*

Ponadto zachęcamy do podejmowania wszelkich działań związanych z promocją przesłania encykliki Laudato si’! Można m.in:
– włączyć w Mszę Św. modlitwę wiernych na Tydzień Laudato si’
– odprawić na zewnątrz nabożeństwo majowe, odczytując specjalnie przygotowaną refleksję i modlitwę
– zorganizować pokaz filmu „List” w swojej parafii i porozmawiać o skutkach kryzysu ekologicznego
– skorzystać z materiałów ze specjalnego przewodnika po Tygodniu Laudato si’ (wersja ze scenariuszem lub same slajdy)
– i in. 

Po wszystkim podziel się z nami swoją inicjatywą!

* przesyłając nam historię i zdjęcie wyrażasz zgodę na ich publikację w Internecie

Kurs Animatorów Laudato si'